Program zajęć – Finanse I

Ćwiczenia

30 godz.

Cel zajęć

Celem wykładu jest zapoznanie studentów ze zjawiskami zachodzącymi w świecie finansów. W ramach wykładu przedstawione zostaną instrumenty finansowe, instytucje finansowe oraz zasady działania systemu finansowego. Studenci zapoznają się z metodami oceny ekonomiczno-finansowej przedsiębiorstw oraz kryteriami stosowanymi podczas selekcji projektów inwestycyjnych. Na wykładach poruszone zostaną również zagadnienia związane z kalkulacją wartości pieniądza w czasie, funkcjonowaniem giełd papierów wartościowych, wyceną akcji i obligacji oraz z celami polityki finansowej państwa.

Wykładowcy

dr Katarzyna Dąbrowska-Gruszczyńska/Katedra Bankowości, Finansów i Rachunkowości

dr Dominika Gadowska – dos Santos/Katedra Bankowości, Finansów i Rachunkowości

dr Marcin Gruszczyński/Katedra Makroekonomii i Teorii Handlu Zagranicznego

Program szczegółowy

1. Obszar Finansów, składniki systemu finansowego: Podział Finansów na: finanse przedsiębiorstw, bankowość, ubezpieczenia, finanse międzynarodowe, finanse zarządcze, teoria rynku kapitałowego, finanse publiczne. Składniki systemu finansowego: instrumenty, rynki, instytucje, zasady funkcjonowania. Rynek pieniężny, kapitałowy, terminowy: instrumenty, uczestnicy.

2. Finanse przedsiębiorstw: Metody pozyskiwania funduszy na działalność. Sprawozdawczość finansowa przedsiębiorstw: bilans, rachunek zysków i strat, rachunek przepływów środków pienieżnych. Wstępna analiza finansowa konkretnego przypadku przedsiębiorstwa: analiza pozioma i pionowa sprawozdań finansowych, cash flow. Analiza wskaźnikowa.

3. Wartość pieniądza w czasie: Wartość przyszła i wartość bieżąca w różnych wariantach kapitalizacji, wpłat, zmienności stóp procentowych. Annuity. Perpetuity. Wartość pieniądza w warunkach inflacji.

4. Decyzje inwestycyjne w przedsiębiorstwie: Kryteria stosowane w ocenie inwestycji: NPV, IRR, PI, PP, ARR.

5. Giełda Papierów Wartościowych: Architektura rynku kapitałowego. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie: historia, instrumenty, rynki notowań, ceduła, system notowań.

6. Akcje: Rodzaje, warunki prawne, emitenci. Wartość wewnętrzna akcji. Analiza fundamentalna. Analiza techniczna. Modele wyceny akcji: modele dyskontowe (model zdyskontowanych dywidend, model zerowego wzrostu dywidendy, Model Gordona-Shapiro, modele zmiennego wzrostu dywidendy).

7. Obligacje: rodzaje, wartość nominalna, maturity, zabezpieczenia. Obligacje skarbowe, komunalne, korporacyjne. Wycena obligacji. Duracja. Wrażliwość obligacji na zmiany stopy procentowej. Strategie inwestycyjne: porfolio immunization, cash flow matching.

8. Polityka finansowa: Uniwersalne cele polityki finansowej. Polityka monetarna: władze, cele, instrumenty. Polityka fiskalna: władze, cele, instrumenty. Krzywa Lorenza. Krzywa Laffera. System podatkowy w Polsce. Struktura finansów publicznych w Polsce.