Międzyregionalne sieci wiedzy

Opis projektu

Wiedza regionalna w zakresie specjalistycznych umiejętności i wiedzy zdobytej dzięki doświadczeniu i kulturze jest wykorzystywana do wdrażania innowacji. Jest ona niezbędna, aby pozostać konkurencyjnym i odpornym ekonomicznie w zglobalizowanym otoczeniu biznesowym. Wymiana wiedzy między władzami regionów zyskuje coraz większe znaczenie, szczególnie biorąc pod uwagę przekazywanie władzy, władzom lokalnym w całej Europie oraz potrzebę zwiększenia znaczenia procesu uczenia się. Regiony są świadome potrzeby współpracy z innymi regionami w uczeniu się, aby osiągnąć cele rozwojowe.

Dotychczasowe badania koncentrowały się raczej na bilateralnych powiązaniach organizacji z różnych regionów niż na uczeniu się w ramach regionalnych grup czy stowarzyszeń. Jest to zaskakujące, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że sieci te poza pobieraniem opłat członkowskich, często otrzymują publiczne wsparcie finansowe w celu pobudzenia regionalnych gospodarek i reprezentowania interesów regionów i ich mieszkańców. Zbadanie procesów uczenia się i wymiany wiedzy między tymi sieciami w porównaniu z regionami w każdej sieci pomoże nam zrozumieć ich rolę w generowaniu nowej wiedzy i wykorzystywaniu jej do innowacji. Zaowocuje to również przedstawieniem zaleceń dotyczących usprawnienia tych procesów i funkcjonowania instytucji. Mówiąc dokładniej, zbadane zostaną struktury, organizacja oraz działalność takich sieci. 

Dzięki takiemu porównaniu, zostaną zidentyfikowane różne typy sieci wiedzy, ich organizacja, struktura oraz sposób funkcjonowania w zakresie dzielenia się wymianą wiedzy. Dzięki projektowi zbadane również będzie to, w jakim stopniu sieci te zachowują się jak systemy. Gdy sieci zachowują się jak systemy, charakteryzują się możliwymi do zidentyfikowania komponentami, informacjami zwrotnymi, wspólnymi celami rozwojowymi i wyraźnymi granicami geograficznymi, które są ważne dla zarządzania i ułatwiania wymiany wiedzy oraz projektowania nowych polityk mających na celu usprawnienie wymiany wiedzy. Aby zwiększyć znaczenie badania dla wielu regionów stojących przed tymi samymi wyzwaniami na całym świecie, wybrano sieci regionów w dwóch krajach: w Polsce i Wielkiej Brytanii. Umożliwi to badanie regionów w różnych kontekstach geopolitycznych; sieci w Wielkiej Brytanii będą reprezentować sieci z regionami, w których przeniesienie władzy z rządów centralnych na władze regionalne jest na zaawansowanym etapie, a znaczenie regionów we współpracy z innymi podmiotami prawdopodobnie wzrośnie jeszcze bardziej po Brexicie. 

Natomiast polskie sieci reprezentują regiony w kraju UE, w którym decentralizacja jest wciąż w początkowej fazie. Wreszcie badanie przyniesie korzyści użytkownikom końcowym i decydentom politycznym, sugerując pewne implikacje polityczne dla zarządzania i funkcjonowania sieci oraz systemów wiedzy w ogóle, a także usprawniając wymianę wiedzy i innowacje w szczególności w regionach.